Rudawski Park Krajobrazowy
Powstał on w listopadzie 1989 r. Swym zasięgiem RPK obejmuje całe pasmo Rudaw Janowickich wraz z przyległymi partiami Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich (Góry Ołowiane). Ma on charakter górski. Najwyższe wzniesienie — Skalnik sięga 945 m n.p.m., najniżej zaś znajduje się koryto Bobru w Wojanowie — 350 m. Park zajmuje powierzchnię 157 km² a jego otulina dodatkowo 66 km².
Bardzo zróżnicowana budowa geologiczna podłoża znajduje odbicie w ukształtowaniu terenu. Wzdłuż grzbietu Rudaw, na linii północ-południe, przebiega kontakt granitów karkonoskich ze skałami metamorficznymi (gnejsy, amfibolity, łupki), którym od wschodu towarzyszą skały osadowe (zlepieńce, piaskowce). Zachodnie zbocza Rudaw, zbudowane z granitu są krótkie i strome. Na ich przedpolu występują stożkowych kształtów „góry wyspowe” (Góry Sokole, Mężykowa). Charakterystyczne dla nich jest występowanie licznych skałek granitowych osiągających wysokość nawet do 50 m. Wschodnie zbocza Rudaw Janowickich rozcięte są długimi i głębokimi dolinami oddzielonymi wyraźnymi grzbietami. Na północy Rudawy sąsiadują z Górami Ołowianymi poprzez piękną, przełomową dolinę Bobru, której równoleżnikowy przebieg pokrywa się z uskokiem śródsudeckim. Najwyższe wzniesienia Rudaw Janowickich są znakomitymi punktami widokowymi. Można z nich sięgnąć wzrokiem aż po Masyw Śnieżnika i Ślężę na wschodzie oraz Góry Izerskie na zachodzie.
Ponad połowa powierzchni Parku zajęta jest przez lasy, w których dominują drzewostany świerkowe. Sporo jest łąk i pastwisk (1/4). Do tej pory stwierdzono tutaj występowanie 33 gatunków roślin objętych ochroną całkowitą (m.in. wiciokrzewu pomorskiego, tojadu pstrego, parzydła leśnego, rojownika pospolitego) oraz 8 gatunków znajdujących się pod ochroną częściową. Ciekawostką jest występowanie 10 gatunków storczyków (m.in. kruszczyka błotnego, storczyka bzowego, storczyka męskiego).
Już w średniowieczu rozpoczęła się penetracja górnicza zasobnych w kruszce Rudaw (Miedzianka, Kowary). Piękno krajobrazu, szczególnie zachodniej części Parku przyciągało w dobie romantyzmu wielu arystokratów a nawet koronowane głowy. Tutaj powstawały ich letnie rezydencje (w Bukowcu, Mysłakowicach, Karpnikach i Wojanowie). Do dziś zachowały się ruiny wielu z nich. W Mysłakowicach, w otoczeniu kolonii chat tyrolskich wznosi się pałac królów pruskich.