Wiosna z bloga mykologa — Czarka austriacka
Wiosna nadchodzi a wraz z nią budzą się do życia obiekty naszych obserwacji. Nasz kolega Czesiu Narkiewicz — pasjonat grzybów już działa w terenie i melduje o nowościach mykologicznych, które pojawiają się w lesie. Te najbardziej charakterystyczne, najciekawsze i łatwe do zaobserwowania będziemy prezentować na stronie ZTP. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do wędrówek po lesie. Na zbiór prawdziwków musimy jeszcze poczekać, ale fotogrzybobranie innych gatunków możemy zacząć już dziś!
3 marca 2019
W lasach można już spotkać owocniki czarki austriackiej (Sarcoscypha austriaca). Występują one na pniach lub gałązkach drzew liściastych mniej lub bardziej zagrzebanych w ziemi. W naszym regionie spotykałem ten gatunek na wierzbie iwie, olszy i buku, najczęściej w zbiorowiskach lasów łęgowych. Na gałązkach bukowych można obserwować czarkę austriacką np. w Dolinie Ochotnicy w Górach Kaczawskich. Prezentowane fotografie z tego roku (03.03.2019) pochodzą z lasu łęgowego w dolinie potoku między Maciejową a Komarnem (po lewej stronie drogi w kierunku Komarna). Do niedawna (2014r.) czarka austriacka była gatunkiem chronionym. Obecnie można pozyskiwać jej owocniki, jest stosowana m. in. do ozdabiania sałatek.
Czarka austriacka ma dwa bardzo podobne sobowtóry: w miarę częstą w Polsce -czarkę szkarłatną (Sarcoscypha coccinea) i bardzo rzadką czarką jurajską (Sarcoscypha jurana)- obie dotychczas nie były stwierdzone w Sudetach Zachodnich. Czarka jurajska, jako jedyna czarka, jest obecnie gatunkiem objętym ochroną. To rzadki grzyb na całym obszarze występowania, preferuje gałęzie lipy oraz podłoże wapienne. Czarka szkarłatna ma podobne wymagania siedliskowe jak czarka austriacka. W literaturze częściej podawana jest z północnych regionów Polski. Aby dokładnie określić gatunek czarki niezbędne jest badanie mikroskopowe. W tym celu należy zebrać i zasuszyć przynajmniej kawałek dojrzałego owocnika (najlepiej najstarszego) i w miarę możliwości zidentyfikować gatunek drzewa żywiciela. Inaczej pozostaje nam identyfikacja tylko do rodzaju.
Czarki będą owocnikować jeszcze długo. Na dnie kamieniołomu na górze Miłek znajdowałem je w latach ubiegłych jeszcze na początku maja.
Pozdrawiam! — Wasz mykolog Czesiu