Działalność ZTP w 2018r
W ubiegłym roku 2018r Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze uczestniczyło w kilku badaniach naukowych i projektach związanych z promowaniem przyrody naszego regionu. Organizowaliśmy również wycieczki przyrodnicze, na których można było poznać siedliska i gatunki chronionych roślin i zwierząt. Poniżej prezentujemy listę i opis naszych działań:
1. Różanecznik alpejski w Karkonoszach — badania przygotowawcze do restytucji i zabezpieczenia puli genowej gatunku
Różanecznik alpejski (Rhododendron ferrugineum) to niewysoki zimozielony krzew o efektownych, różowych kwiatach, występujący w piętrze alpejskim i subalpejskim wysokich gór Europy. Pochodzenie stanowiska różanecznika alpejskiego w Sowiej Dolinie było od dawna jedną z największych zagadek botanicznych Karkonoszy. Prace wykonane przez nasze Towarzystwo, w którym brali udział dr Tomasz Suchan i dr hab. Michał Ronikier z Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, dr hab. prof. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dr Marek Malicki potwierdziły wcześniejsze wyniki. Ten interesujący gatunek krzewu przetrwał w Karkonoszach przynajmniej od czasów epoki lodowej jako relikt glacjalny, a największe pokrewieństwo łączy go z populacjami z zachodnich Alp.
Fot. Różanecznik alpejski na swoim naturalnym stanowisku w Karkonoszach
Podczas badań skoncentrowaliśmy się głównie na następujących działaniach:
- Sprawdzeniu żywotności różanecznika alpejskiego na stanowisku w Sowiej Dolinie, a także możliwości reprodukcyjnych (kwitnienie, owocowanie i wytwarzanie nasion zdolnych do kiełkowania).
- Odnalezieniu siedlisk odpowiednich dla tego gatunku znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie populacji i wyznaczeniu potencjalnych miejsc na stanowiska zastępcze.
- Wykonaniu badań genetycznych populacji różanecznika w celu określenia szczegółowego pokrewieństwa pomiędzy osobnikami wewnątrz populacji z Karkonoszy oraz wytypowanie osobników do hodowli w szkółce Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Wykonaniu badań genetycznych w celu próby określenia czasu izolacji populacji z Karkonoszy od reszty zasięgu oraz historycznych zmian jej wielkości.
W wyniku naszych badań stwierdziliśmy, że populacja jest znacznie większa niż pierwotnie określano, jej liczebność – wynosi 68 osobników. Wszystkie rośliny wykazywały objawy plamistości liści. Z plam wyizolowano 4 gatunki grzybów pasożytniczych, z czego jeden z nich — płaskosz galasowaty różanecznika Exobasidium rhododendrii był po raz pierwszy stwierdzony w Polsce. Zaproponowane zostały dwa potencjalne miejsca dogodne do wsiedlenia osobników różanecznika w przyszłości na stanowiska zastępcze. Znajdują się one w pobliżu istniejącej populacji. Badania genetyczne wykazały obecność czterech grup osobników klonalnych. Część osobników juwenilnych lub siewek przypisanych zostało do osobników rodzicielskich. Grupa osobników rosnąca w Sowiej Dolinie jest pozostałością bardzo starej populacji liczącej około 45 tyś lat. Drastyczny spadek jej liczebności w Karkonoszach nastąpił natomiast dużo później, już w Holocenie, ok. 6600–7000 lat temu.
2. Flora pięter leśnych Karkonoszy — inwentaryzacja krytycznie zagrożonych gatunków roślin występujących poniżej górnej granicy lasu w Karkonoskim Parku Narodowym
Zadanie dotyczyło inwentaryzacji gatunków roślin w piętrach leśnych – określenia lokalizacji, liczebności i stanu zachowania siedlisk oraz zidentyfikowania zagrożeń dla rzadkich i ginących gatunków roślin piętra leśnego Karkonoszy. Badaniami objęto 26 gatunków roślin na 57 stanowiskach. Wśród nich znalazły się takie gatunki jak: arnika górska Arnica montana, porzeczka skalna Ribes petraeum, zanokcica zielona Asplenium viridis, zdrojek błyszczący Montia fontana czy widoczna na zdjęciu wszewłoga górska Meum athamanticu
Fot. Wszewłoga górska gatunek charakterystyczny dla niektórych łąk i polan reglowych w Karkonoszach
3. Monitoring rzadkich i zagrożonych gatunków roślin w Karkonoskim Parku Narodowym
Zadanie prowadzone jest cyklicznie przez Karkonoski Park Narodowy. Monitoringiem objęte są najrzadsze i najbardziej zagrożone gatunki Karkonoskiego Parku Narodowego, w tym wiele reliktów glacjalnych i endemitów (roślin, których jedyne stanowiska znajdują się w Karkonoszach). Do tej grupy należą m.in. takie gatunki jak, dzwonek karkonoski Campanula bohemica, przytulia sudecka Galium sudeticum, skalnica śnieżna Saxifraga nivalis, czy zmienka górska Cryptogramma crispa.
W tym roku nasze Towarzystwo wykonywało badania tych najrzadszych gatunków roślin. Dzięki naszym pracom możliwe było zidentyfikowanie zagrożeń gatunków. Na ich podstawie Karkonoski Park Narodowy będzie mógł w najbliższym czasie podjąć szereg działań ochronnych na stanowiskach roślin (in situ), lub poza nimi, np. poprzez zakładanie hodowli zachowawczych (ex situ).
Fot. Zmienka górska – wysokogórski gatunek paproci występujący w Polsce jedynie w Karkonoszach i Górach Izerskich
4. Nadzór przyrodniczy nad realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na wykonaniu przebudowy dróg i ścieżek leśnych na ścieżki rowerowe MTB w Karkonoszach
Zadanie zlecone zostało przez miasto Jelenia Góra. Inwestycja wykonywana była na obszarze gminy Podgórzyn oraz miast Piechowice i Jelenia Góra. Polegała ona na budowie systemu ścieżek rowerowych o długości ponad 70 km. Naszym zadaniem było dokonanie korekt planowanych tras, tak aby zminimalizować ich oddziaływanie na chronione siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt. Ponadto na bieżąco sprawdzaliśmy i korygowaliśmy metody prac związanych z prowadzeniem inwestycji.
Fot. Fragment kwaśnej buczyny, przez który przebiega planowana trasa rowerowa.
5. Raport przyrodniczy ze wskazaniami modyfikacji tras rowerowych w związku z realizacją inwestycji: „Przebudowa dróg i ścieżek leśnych na zrównoważone trasy rowerowe – singletrack”, realizowanych w ramach projektu nr RPDS.04.04.03–02-0010/17 pn.: „Budowa ścieżek rowerowych oraz tarasów widokowych w celu kanalizacji ruchu turystycznego na cennych przyrodniczo obszarach Natura 2000 w Szklarskiej Porębie
Zadanie zlecone zostało przez miasto Szklarska Poręba. Polegało na sprawdzeniu przebiegu planowanych ścieżek rowerowych o długości ponad 30 km. Dzięki naszym działaniom inwestor zgodził się ominąć miejsca najcenniejsze przyrodniczo – głównie torfowiska i miejsca potencjalnego występowania cietrzewia. Ponadto wskazywaliśmy rozwiązania techniczne dzięki którym ograniczaliśmy ingerencję w siedliska mokradłowe, np. poprzez stosowanie kładek drewnianych.
Fot. Fragmenty górnoreglowych świerczyn, przez które planowano przeprowadzić trasy rowerowe w okolicach Jakuszyc.
6. Opracowanie opisu zawierającego informacje tekstowe, zdjęcia, grafiki dotyczących walorów przyrodniczych oraz siedlisk fauny i flory znajdujących się w otoczeniu toru rowerowego Pumptrack w Jeleniej Górze– Zabobrze.
Zadanie zlecone zostało przez miasto Jelenia Góra. Związane było z budową toru rowerowego „Pumptrack”, którego jednym z głównych zamierzeń było stworzenie alternatywy dla niekontrolowanego ruchu rowerowego w pobliskich kompleksach lasów komunalnych regularnie niszczonych poprzez tworzenie „dzikich tras rowerowych”. Naszym zadaniem było przekazanie materiałów – opisów i fotografii do tablic edukacyjnych oraz do materiałów promocyjnych miasta.
7. Wycieczki przyrodnicze
Podobnie jak w każdym roku nasze Towarzystwo prowadziło wycieczki przyrodnicze dla chętnych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat przyrody Sudetów Zachodnich.
- Wycieczka do jaskiń Połomu, prowadzący: Marian Bochynek, data: 08.04.2018
- Stawy podgórzyńskie – wycieczka ornitologiczna, prowadzący: Bożena Gramsz, data: 06.05.2018,
- Storczyki Gór Kaczawskich, prowadzący: Marian Bochynek, data: 20.05.2018,
- Rudawy Janowickie – w poszukiwaniu skrzypu olbrzymiego, prowadzący: Marek Malicki, data: 03.06.2018,
- Gierczyńskie Łąki – wycieczka botaniczna, prowadzący: Katarzyna Pietrzykowska-Urban, data: 10.06.2018,
- Ciepłolubne murawy Pogórza Kaczawskiego i roślinność namuliskowa jeziora Słup – prowadzący: Czesław Narkiewicz, data: 17.06.2018,
- Jesień w Górach Kaczawskich – wycieczka botaniczna – prowadzący: Czesław Narkiewicz, data: 09.09.2018,
- Barwy jesieni – wycieczka dendrologiczna po parkach Jeleniej Góry – prowadzący: Marek Malicki, data: 21.10.2018.